Tipy a rady jak správně vybrat podzimní bundu

Jak vybrat podzimní bundu pro děti

Dnes tu pro vás máme opět jeden z návodů, jak vybírat kvalitní, funkční a dobře sedící oblečení pro vaše ratolesti. Tentokrát se zaměříme na dětskou bundu vhodnou do podzimního počasí. Léto už totiž oficiálně ukončilo sezónu a na mikinu bude potřeba pomalu přivléci také další vrstvu odolnou větru i dešti.

Chlapecká podzimní bunda_1        Divci_podzimni_bunda.jpg

Jaký materiál nepromokavé bundy zvolit?

V prvé řadě se zamyslete, jestli vám jde zejména o nepromokavost, nebo v dešti většinou dítěti oblékáte stejně pláštěnku, a tedy od bundy neočekáváte stoprocentní odolnost proti vodě. Nabízí se pak dvě základní varianty: dětská softshellová bunda nebo dětská šusťáková bunda. Ani jedna verze není špatně nebo dobře, každá má ale trošku jiné využití.

Softshell je materiál, který nejen odolává dešti a větru, ale zároveň také poměrně hodně hřeje, a proto je vhodný do opravdu studeného počasí. Na druhou stranu jeho odolnost proti vodě je určitě nižší než u šusťákoviny. Pokud jej přesto zvolíte, voděodolnost můžete zvýšit pravidelnou impregnací.

Šusťák je oproti softshellu mnohem lehčí, skladnější a snadno se dá zabalit třeba do batohu při cestě na školní výlet. Jeho nevýhodou je fakt, že dítě nějak nezahřeje, a proto se tedy hodí do mírnějších teplot než softshell.

Klučičí a dívčí podzimní bunda

Na začátek podzimu se pro chlapce, kteří jsou neustále v pohybu, skvěle hodí oblíbená bundomikina, která kombinuje prošívaný šusťák na přední straně těla a hřejivý úplet na rukávech i zádech. Skvěle pomůže bojovat s mírným větrem, většinou je vybavená kapucí a má elegantní a pro děti výjimečně pohodlný střih. Hodí se proto pro všechny neustále pobíhající a aktivní chlapce.

Dívčí bundy se zase nabízejí i v různých elegantních variantách. Pro malé parádnice se hodí například dívčí kabátek s šusťákovým povrchem a flísovou podšívkou, která opravdu zahřeje. Delší střih navíc chrání ledviny a bedra.

Jakou volit velikost a střih?

U bund platí jedno zásadní pravidlo: lehce větší je vždycky lepší než malá. Pokud totiž vyberete malé číslo, bunda bude mít krátké rukávy a nebude ani na zádech dostatečně dlouhá. Dítěti pak hrozí značné nepohodlí a potencionální nachlazení. Navíc pod bundu vždy musí být dítě schopno obléct ještě mikinu a přitom se stále cítit pohodlně a bez pohybového omezení.

S pohodlností jsme se dostali až k celkovému střihu. U dětské bundy je vždy důležité myslet na kapuci, možnost utažení rukávů kolem zápěstí a delší střih zejména v oblasti beder. Když se budete držet těchto základních instrukcí, nemůžete vybrat špatně. Možnost utažení kolem rukávu vám navíc zaručí, že bude dítěti pohodlná i bunda o něco málo větší, než je jeho aktuální velikost.

Design na závěr

Puntíky, proužky, hvězdičky. Volte je raději s rozmyslem, aby se bunda brzy neokoukala a dala se dobře kombinovat s dalšími kousky. Bundu spíše ozvláštněte pestrobarevnou čepicí a šálou. Tohle je ale samozřejmě otázka vkusu!

Nebojte se deště ani větru a ven vyrazte s dětmi i na podzim. Další rady na dětský podzimní šatník najdete v článku 5 kusů dětského oblečení, které vám zpříjemní procházky podzimní krajinou.