Tipy a rady na výběr dětských holínek

Jak správně vybrat dětské holínky?

Už dávno nenajdete v nabídce obchodů jen jeden základní typ dětských gumáků, ale široký výběr z různých materiálů i rozdílnou kvalitou. Pojďme se postupně podívat na vše, co se nabízí a vybrat to nejvhodnější pro vaše dítě.

Mezi dospělými většinou podzim nepatří mezi nejoblíbenější roční období, děti to ale cítí jinak. Hluboké kaluže, kapky deště bubnující na pláštěnku a všudypřítomné bláto jsou zhmotněním dětských fantazií. Abyste ani v tomto období nemuseli děti omezovat, myslete už dopředu na nákup dětských holínek, bez nichž se na podzim neobejdete.

8448      8676

Zateplené nebo nezateplené?

Až budete vybírat dětskou obuv do deště, musíte se rozhodnou, zdali zvolíte variantu se zateplením nebo bez zateplení. Nezateplené holínky jsou ideální po letních bouřkách, do vlhkého lesa či první podzimní dny. Když se ale teploty přehoupnou k těm podzimním a zimním, obyčejné gumáky už dítěti nevystačí. V říjnu či listopadu tak rozhodně uvítáte gumáky s teplou vložkou.

Výhodou je, že z většiny dívčích i chlapeckých holínek se dá vložka snadno vyjmout pro praní, a tak se dají holínky používat i bez ní. Jednoznačně proto doporučujeme zainvestovat trošku více, ale mít boty, které se díky vložce dají nosit prakticky po celý rok. Cena se většinou zas tak moc neliší.

Správná velikost je základ

Vybrat správnou velikost dětských bot je vždycky náročné. U gumáků je to snad ještě o chlup těžší, protože pokud se jen trochu netrefíte, gumáky se budou dítěti vyzouvat a pobyt venku mu spíše znepříjemní.

Vždycky by vás měla zajímat délka vnitřní stélky, která se u jednotlivých čísel může v závislosti na výrobci či modelu lehce lišit. Proto dítěti nejprve změřte délku chodidla (například pomocí obkreslení na papír) a potom číslo porovnejte s konkrétními údaji od výrobce. V případě holínek se navíc pro pohodlné používání doporučuje přidat k naměřené délce chodidla 5 – 7 mm a až s tímto číslem volit správnou velikost.

Příklad: Naměřím-li délku dětského chodidla 149 mm a připočtu 6 mm, budu vybírat velikost boty s vnitřní stélkou 155 mm. To většinou odpovídá EU velikosti 24, ale nemusí to být pravidlem. 

Vychytávky navíc

Krom vyjímatelného zateplení je největším vynálezem na dětských holínkách rozhodně zatahovací nástavec s tkaničkou, který zabrání vniknutí vody, kamínků nebo pláta. V tomto případě můžeme jen doporučit například chlapecké gumáky od značky Demar. Ty navíc nabízejí také vysoký tepelný komfort, testovány byly až v -30 °C. Skvěle se tak hodí i do zimního počasí.

Další věc, kterou není dobré při výběru podcenit, je kvalita podrážky. Lepší je výraznější vzorek neklouzající na mokrém povrchu či dokonce ledu. Právě holínky Demar jsou vybavené protiskluzovou podrážkou.

U některých výrobců bývá samozřejmostí dodat na botu reflexní prvky, které zejména na podzim a v zimě, kdy je brzy tma, zajistí dítěti větší bezpečí. Příkladem mohou být dívčí gumáky Twister.

Design, který děti ocení

I když by design měl být až za funkčností, děti to občas cítí jinak. Pokud jim tedy chcete udělat radost, vyberte holínky i podle vtipného tvaru či nápaditého vzoru. Nabízí se například chlapecké gumáky ve tvaru krokodýla, dívčí holínky s motivem koníka nebo univerzální design zebry.

A pokud už máte vybrány holínky, zkontrolujte si ještě další dětské vybavení na podzim.